Central Europe Mini – znana również jako CEM lub CEM-ka – to flagowy produkt Central Europe Team’u. Zapoczątkowany potrzebą nowej, przyjemnej dla gracza mapie, która będzie stanowić tzw. Loop (pętlę), dzięki czemu zapewni ona godziny frajdy w 3-ech różnych państwach – Polsce, Czechach i Słowacji! Można wręcz powiedzieć, że CE:M to istny europejski Kickstarter County, który wykorzystuje prawie każdą nowinkę TRS19.

Mapa dostępna na DLS: <KUID2:622685:103929:12>

To co wprowadza CEM, to przede wszystkim sezonowość (o której wspomnę później), tablice pozwalające na sprawdzanie miast i przemysłu, i nowe dodatki PBR, ale i też sama mapa przechodziła wiele zmian, bo jej pierwsze wydanie pochodzi z czerwca 2021. Najwięcej zmian przeszła Polska i Słowacja, których monotonne krajobrazy zostały urozmaicone, aby bardziej przypominały realia.


Przykładem największych zmian jest słowackie miasto Pohranicie, które zostało inspirowane Kłodzkiem. Tereny je otaczające również zostały poprawione. Orłów, który był wioską w czerwcu 2021, w styczniu 2022 roku stał się małym miasteczkiem przygranicznym o dolnośląskich klimatach. To jak mapa się zmieniła pokazuje już pierwszy trailer CEM!

Pohranicie, wraz z twierdzą i stacją w jesiennych klimatach:

Orłów po całkowitych zmianach:

CEM-ka to też pierwsza mapa z tej części świata, która była w pełni dedykowana pod multiplayer. W skład sesji MP wchodzi: zimowa, pochmurna i letnia, słoneczna. W zależności od hosta i tego jak ogólnie Trainz się sprawuje mapa potrafi dać dużo zabawy.

Mapa dodaje kolejny aspekt, który w naszej społeczności nie funkcjonował, mianowicie – sezonowość. Tak, po wielu wysiłkach mapę udało się w pełni „usezonifikować”. Znaczy to tyle, co 4 różne mapy w 1, bo mamy wariant zimowy, wiosenny, letni i jesienny, a te dzielą się jeszcze na poszczególne pory. Dzięki mojej inicjatywie, nawet elementy sieci trakcyjnej są sezonowe. CEM-ka może się na tym tle wyróżniać, bo map w pełni sezonowych jest dalej mało.

Mapa jest wyłącznie na DLSie. Jej obecność na stronach „3rd party” zaprzeczałaby idei multiplayer, bo mapy w ten sposób instalowane nie mogą być używane podczas gry MP.

Pomimo to, mamy nadzieję, że CEM-ka sprawi Wam dużo zabawy i przede wszystkim zaskoczy Was, że nowy Trainz też może być przyjaznym środowiskiem do gry, tworzenia sesji.” – Central Europe Team.

UWAGA – celem prawidłowego działania trybu MULTIPLAYER – 100% dodatków musi pochodzić z DLS.

Mapa CentralEurope Mini tworzona była przez: yuz6099 (CZ), Richard’a Bosnak’a (SK) oraz ZiuT’a (PL)
Inni twórcy: laurinlaki (drzewa, liczne dodatki sezonowe), swedar (dźwięki), notimeindeed (reskiny czeskiego taboru).


Podziękowania do: samplaire, Euromodeller i dinorius_redundicus